Kolik kávy pít kávy denně, aby člověk mohl využít její přínosy a nemusel se obávat rizik? A má vůbec nějaká rizika? Na toto téma se rozpovídali Petr Havlíček a Jirka Vacek.
Kávová semena jsou semena plodů rostliny zvané kávovník. Jedná se o ovoce.
Existují dva základní druhy kávovníků, které se odlišují růstem, svými nároky na pěstování i finální chutí kávy. Oblast, ve které kávovník roste, má rovněž vliv na chuť kávy. Kávovníky pěstované ve vyšších nadmořských výškách poskytují kávová zrna jemnější chuti a s nižším obsahem kofeinu.
Na českém trhu se prodávají převážně směsi kávy, většinou se skládají z více druhů zrn. Teprve správnou kombinací vhodně zvolených druhů se vytvoří směs s harmonickou a ucelenou chutí. Tzv. „čisté druhy“ jsou k dostání spíše ve specializovaných obchodech. Směsi se většinou připravují ze zelených zrn a teprve pak se dohromady praží. Při výběru směsi jsou rozhodující nejen požadované vlastnosti, ale také cena.
Aby výsledná káva byla co nejlepší chuti, záleží nejen na odrůdě pěstovaných kávovníků, ale především na sklizni plodů, následném zpracování kávových zrn, na správném pražení, uskladnění a expedování kávových žoků. Každá z těchto dílčích prací má pevná pravidla a jejich nedodržení se vždy projeví negativně na výsledné chuti kávy.
Káva se často připravuje jako směs z různých druhů kávovníků. Nejčastěji se setkáváme s druhem kávovník robusta (Canephora) a kávovník arabika (Arabica), méně používané kávovník liberijský (Liberica) a kávovník šari (Excelsa) se na trhu vyskytují zřídka. Arabika má podíl na světové produkci asi 70 % a robusta asi 25 %.
Zdroj: YouTube, Wikipedie, fitness007